
От началoто на 20в. некрасовците започват да се завръщат на групи в родината си. Така по пътя си един от преселниците Матвей Кузмов Русов - се заселва и основава с.Казашко през 1901г. Той и неговото семейство са първите заселници на селото. През 1908 г . Казашко е признато с царски указ за законно. Основен поминък на казаците е риболова. През 50-те години участват в делфиноловни кооперации. Отличават се и със сръчните си майстори на дървени рибарски лодки.

Трагичната вековна история на тези откъснати от родния си край казаци не е могла в продължение на векове да заличи в тях всички характерни особености, които ги свързват с техните сънародници. Ревностно съхраняват своя руски начин на живот в дома си, облеклото, храната, обичаите. Както по време на дългите си странствания - жителите на с. Казашко и сега носят навред и запазват почти непокътнат родния си южноруски разговорен диалект, като не го забравят и пазят най-грижливо. Този интересен руски език, все още намира художествен израз в разпространените в селото народни умотворения, песни, приказки и пословици. Като потомци на великите донски казаци Ермак Тимофеев, Степан Разин и Емелян Пугачов, жителите на селото четат с удоволствие романа "Тихият Дон" (М. Шолохов ) и не напразно културния дом на с. Казашко носи името на великия руски писател, носител на Нобелова награда за литература - Михаил Шолохов.

Жителите на Казашко са известни под етнонима Липовани, което е съкратена форма от филиповани по името на монаха Филип (съществува и друга версия - иконите на староверците били изрисувани върху липови дъски и от там - липованци). През 1675г. той бил от първите положили основите на староверските секти. По отношение на религиозните си възгледи некрасовците или липованците принадлежат към тези религиозно-църковни течения, които са се създали в края на 17в. и началото на 18в. в Русия във връзка с разкола на руската православна църква, по време на патриарх Никон. Те държат на старата вяра, искат да се върне първоначалния каноничен характер на църковните книги и така напълно се откъсват от официалната руска църква. Различните течения, различно разбирали "старата вяра". Общ признак на всички тях е, че запазват старите дяконовски обреди. Некрасовците образуват две главни течения безпоповци и поповци. Сред жителите на селото има поклонници и на двете.

Църквата в село Казашко е оригинална постройка от 1936г. В нея има запазени стари руски църковни книги и икони от стотици години. Традициите и до днес повеляват влизането в храма да става със специално старинно ритуално облекло. Право да се молят имат казаците, които са с бради, не пушат и не са разведени. Русите - некрасовци са съхранили самобитния си национален облик и така се отличават като една от националните малцинствени групи, която и до днес буди научен интерес за изследвания и проучвания.